Loven udvider adgangen til at anvende ligningslovens § 7 P, så ordningen fremadrettet kan anvendes af en bredere kreds vækstvirksomheder. Loven er vedtaget af Folketinget d. 19. december 2025, men ikke trådt i kraft, da den fortsat skal godkendes af Europa-Kommissionen efter statsstøttereglerne.
Af Christian Zeeberg Madsen, advokat (H), partner
Udvidelse af medarbejderaktieordningen
Med lovændringen udvides medarbejderaktieordningen for nye, mindre virksomheder på en række centrale punkter. Formålet er at gøre det lettere for startups og mindre vækstvirksomheder at tiltrække og fastholde medarbejdere ved brug af aktier, køberetter og tegningsretter som led i aflønningen.
Afskaffelse af 50%-grænsen
En væsentlig ændring er, at den hidtidige 50%-grænse ophæves for de omfattede nye mindre virksomheder. I stedet indsættes en grundlønskrav. Undtagelsen gælder, hvis den ansattes årsløn på aftaletidspunktet mindst, udgør et grundbeløb på 193.200 kr. i 2010-niveau, som reguleres efter personskattelovens § 20, og betingelserne i § 7 P, stk. 7, i øvrigt er opfyldt. Ved anvendelse af denne regel, behøver betingelserne om 10%- og 50%-grænserne ikke at være opfyldt, og betingelserne kan opfyldes uden angivelse af vederlagets værdi.
Ændringen må forventes at have en væsentlig betydning, da den tidligere 50%-grænse i mange tilfælde gjorde ordningen mindre fleksibel for virksomheder, der ønskede at sammensætte en lønpakke med større andel equity-baseret aflønning. Det ændrer dog ikke ved, at de øvrige betingelser i § 7 P fortsat skal være opfyldt.
Flere virksomheder omfattes
Desuden udvider lovændringen de virksomhedskriterier, der glæder for ordningen. Medarbejdergrænsen ændres fra 50 til 150 ansatte, grænsen for nettoomsætning eller balancesum ændres fra 15 mio. kr. til 200 mio. kr., og virksomhedens maksimale alder udvides fra 5 til 10 år.
Det vil betyde, at ordningen fremover vil kunne få betydning for en lang brede kreds virksomheder end hidtil, dertil virksomheder som er kommet forbi den helt tidlige opstartsperiode, men fortsat befinder sig i en vækstfase.
Ikrafttræden
Til trods for lovens vedtagelse i folketinget, er udvidelsen endnu ikke trådt i kraft, da udvidelsen skal godkendes af Europa-Kommissionen efter statsstøttereglerne, førend den kan træde i kraft.
Har du eller din virksomhed spørgsmål hertil, er du/I velkomne til at kontakte os.

